Majstri do domu

Rekonštrukcia bytového jadra

Tento typ bytového jadra si vyžaduje určitú dávku zdržanlivosti, teda aspoň čo sa týka priestorových nárokov. Je totiž málo pravdepodobné, že by sa dali priečky logicky posunúť smerom von z pôvodného jadra a tým zväčšiť samotnú kúpeľňu.

Priestory bytového jadra, žiaľ majú svoje hranice. Verte nám, my s priestorom čarovať vieme! Vieme, kde hľadať priestor príslušný ku vašim nárokom na komfort. Treba si však správne vybrať koncept samotného priestoru kúpeľne, my Vám poradíme a zrealizujeme vaše predstavy. 

ÚVOD - BYTOVÉ JADRO

V súčasnej dobe existuje neskutočne veľký výber keramických obkladačiek a keramickej dlažby. Pár praktických rád pre Vás. 1. Pri montáži keramických obkladačiek je vhodné zamyslieť sa, ako vie samotný tvar a spôsob montáže obkladačiek ovplyvniť celkový pohľad na kúpeľňu. Pýtate sa prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Ak máte obkladačky obdĺžnikového tvaru a lepíte ich na ležato, vytvorí sa tým optický dojem, že kúpeľňa je priestrannejšia, ale nižšia, naopak, ak lepíte obklad na výšku, jednoznačne sa vám bude zdať kúpeľňa vyššia a menej priestranná.

Naozaj to funguje, ale nebojte sa, jedná sa len o optický klam. 2. Výber farebnej škály obkladov aj dlažby závisí len od vkusu, možno len povedať, že farebný odtieň modrej pôsobí chladno a červenej zas teplejšie. Dajú sa kombinovať rôzne farby obkladačiek a rozhodne k oživeniu vašej kúpeľne prispejú aj listely a rôzne ozdobné kachličky. Neklaďte svojej fantázii medze. Prípadne, ak si neviete predstaviť vašu novú kúpeľňu reálnejšie, nechajte si vypracovať vizualizáciu kúpeľne. Ak si vyberiete keramický obklad, väčšina kúpeľňových štúdií vám grafickú vizualizáciu vypracuje celkom zdarma.

PRÁČKA - BYTOVÉ JADRO

V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad otázkou umiestnenia práčky. Väčšina bytov s tzv. Téčkovým jadrom umožňuje inštaláciu práčky v kuchyni, nakoľko je kuchyňa priestorovo postačujúca a neobmedzí to v žiadnom prípade bežný život pri varení atď.

Zväčšili by ste priestor vašej kúpeľne o mnoho, a tým aj vaše možnosti, zariadenia Vašej novej kúpeľne. Samozrejme, ak to okolnosti nedovoľujú, tak budeme práčku inštalovať v kúpeľni podľa vašich požiadaviek.

VAŇA - BYTOVÉ JADRO

Ak si pozrieme návrh rozloženia sanity pôdorys jadra T, ten je len základný. Je to vzor základu. Vy máte možnosť podľa vášho vkusu a vlastného úsudku kombinovať napríklad, umiestenie -tvar -velkosť vane vo Vašej novej kúpeľni. Môžete si vybrať medzi akrylátovou a plechovou vaňou. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody. Akrylátové vane majú rozhodne viac variácii tvarou ako sú : rohové vane, obdĺžnikové – oblé vane, asymetrické vane, 6-uhoľníkové vane atď.

Na druhej strane sú smaltované vane podľa môjho názoru stálejšie, čo sa týka odolnosti povrchu. Pri výbere smaltovanej vane však rozhodne nekupujte najlacnejšie. Osobne by som vrele odporúčal značku Kaldewei, i keď existuje určite mnoho iných špičkových výrobcov smaltovaných vaní. V prípade, ak si chcete dopriať viac komfortu, môžete si zadovážiť tiež hydromasážne vane.

SPRCHOVÝ KÚT - BYTOVÉ JADRO

Prípadne sa môžete rozhodnúť pre inštaláciu sprchového kúta vo Vašej budúcej kúpeľni. Tu existuje tiež viacero kombinácii. Sprchový kút sa dá zadovážiť ako set ( vanička + paraván), ale aj samostatne vaničku a paraván. Samotné vaničky existujú v niekoľkých tvarových prevedeniach.

Ako príklad môžeme uviesť tieto typy sprchových vaničiek : pravouhlé, štvrť kruhové, kruhové. Ďalšou variantou je kombinácia murovanej vaničky s paravánom alebo celkovou montážou murovaného sprchového kúta ( obloženého keramickým obkladom ).

UMÝVADLO - BYTOVÉ JADRO

Obdobne to platí aj pri výbere typu umývadla. Umývadlo si môžete zakúpiť samostatné, prípadne už vstavané do skrinky. Tu je opäť dôležité dbať na veľkosť, nakoľko miesta v bytovom jadre nie je nazvyš.

Ja by som odporúčal tretiu alternatívu a to montáž murovaného pultu(obloženého keramickým obkladom ), do ktorého sa zabuduje umývadlo. Táto možnosť poskytuje viac variácii a dá sa skorej prispôsobiť vaším predstavám ako štandardne vyrábané kúpeľňové nábytky.

OSVETLENIE KÚPEĽNE - BYTOVÉ JADRO

Čo sa týka osvetlenia kúpeľne, je veľmi vhodné využiť možnosť inštalácie bodových svetiel nad zrkadlom, zabudovaných do stropného sadrokartónu. V dnešnej modernej dobe máme nemalý výber bodových svietidiel. Môžete si zaobstarať svietidlá s klasickými halogénovými žiarivkami, alebo úspornými bodovými žiarovkami, či diódovými bodovkami.

Ja osobne uprednostňujem energeticky úsporné žiarovky, i keď sú drahšie, avšak návratnosť investície na seba nenechá dlho čakať. ( príklad 3x50W = 150W – 3x7W = až 7 násobná úspora). Ak by ste sa rozhodli pre diódové osvetlenie, odporúčam pozorne si vybrať typ žiarovky. Na rozdiel od úsporných bodoviek vyžarujú väčšinou studené až modré svetlo.

ZRKADLO - BYTOVÉ JADRO

Pri navrhovaní prestavby kúpeľne je dôležité správne zakomponovať zrkadlo. Máte možnosť zaobstarať si rôzne druhy a tvary zrkadiel. Existujú už s predpripraveným osvetlením alebo poličkou. Záleží od vkusu. Je tu ale aj možnosť montáže zrkadla nalepením pomocou špeciálneho lepidla priamo na priečku.

Táto alternatíva má svoju výhodu v tom, že si veľkosť aj tvar zrkadla môžete prispôsobiť keramickému obkladu. Treba si uvedomiť, že veľkosť zrkadla vie rozhodujúcou mierou opticky zväčšiť priestor kúpeľne. V kombinácii so stropným bodovým osvetlením ,ktoré nerozbíja celistvosť priestoru, a murovanou poličkou pod zrkadlom získate kompaktné priestranstvo.

WC - BYTOVÉ JADRO

WC v bytovom jadre  ma bežné rozmery 110 x 80 cm. Máte možnosť si zvolit medzi vstavanou a jednoduchou wc misov,kde vam nasi odbornici poradia ktore je vhodnejsie.

BYTOVÉ JADRO - ZHRNUTIE

Všetky tieto predstavy o prestavbe Vašej kúpeľne sme pripravený Vám splniť. Vieme Vám na základe našich skúseností, získaných dlhoročnou praxou, poradiť a uskutočniť Váš sen o ideálnej kúpeľni. Vo výnimočnosti sa skrýva krása, buďte výnimočný. My sme na vasej strane.